مشاوره ژنتیک چیست و چرا مهم است؟

مشاوره ژنتیک، از موارد مهم قبل و بعد از آزمایش ژنتیک است. آزمایش ژنتیک می‌تواند سریع به موضوع پیچیده ای تبدیل شود. چرا؟

تصور کنید برای اینکه بدانید چند درصد، چه ملیتی هستید، تست DNA می‌دهید و نتیجه‌ای که دریافت می‌کنید نشان می‌دهد که ناقل بیماری ژنتیکی خاصی هستید یا ریسک ابتلا به سرطان در شما زیاد است. چنین مواردی می‌تواند مسیر زندگی هر فردی را به طور کلی تغییر دهد.

به دلیل اهمیت زیاد آزمایش ژنتیک، باید روندی منطقی، قبل و بعد از آن طی شود. مشاوره ژنتیک یکی از مراحل مهم در این روند است.

در این مقاله به اهمیت مشاوره ژنتیک، پرداخته می‌شود. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

مشاوره ژنتیک - های‌ژن

مشاوره ژنتیک چیست؟

مشاوره ژنتیک، می‌تواند در هر زمانی انجام شود. بهترین زمان مشاوره، قبل از ازدواج و بارداری است. در جلسه مشاوره، مشخص می‌شود که اختلالات ژنتیکی مختلف، چگونه بر شما یا خانواده شما تاثیر می‌گذارد. مهم‌تر از همه می‌توان بر اساس این اطلاعات، برای آینده برنامه‌ریزی کرده و اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

متخصص ژنتیک، بر اساس تاریخچه بیماری و سلامت شما و خانواده‌تان، اطلاعاتی را به دست می‌آورد سپس از این اطلاعات استفاده کرده و تمام موارد احتمالی را بررسی می‌کند. سرانجام، میزان احتمال ابتلای شما یا اعضای خانواده‌تان به بیماری ژنتیکی را محاسبه و به شما اعلام می‌کند. در مرحله آخر، مشاور ژنتیک، توصیه‌ای مبنی بر انجام یا عدم انجام آزمایش ژنتیک به شما ارائه می‌دهد.

تصمیم نهایی مبنی بر انجام یا عدم انجام آزمایش ژنتیک، کاملا بر عهده شماست و مشاور تنها شما را در این مسیر، یاری می‌کند.

در جلسه مشاوره، چه اتفاقی می افتد؟

در جلسه مشاوره ژنتیک، ابتدا درباره تاریخچه سلامت خانوادگی شما سوالاتی پرسیده می‌شود سپس  نحوه به ارث رسیدن آن‌ها، برای شما شرح داده خواهد شد.

بعد از بررسی تمام موارد احتمالی، متخصص ژنتیک، بر اساس نوع اختلال و نیاز شما، تست‌ تشخیصی خاصی را پیشنهاد می‌دهد همچنین متخصص ژنتیک، اطلاعاتی درباره نحوه کنترل و راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از انتقال اختلال ژنتیکی، در اختیار شما قرار می‌دهد.در نهایت، اگر آزمایش ژنتیک، ضروری باشد و شما رضایت داشته‌باشید، تست ژنتیک برایتان تجویز شده و مراحل انجام تست به شما گفته خواهد شد.

مشاور به هیچ عنوان نمی‌تواند نظر خود را درباره انجام یا عدم انجام آزمایش ژنتیک به شما تحمیل کند. وظیفه مشاور این است که تا حد امکان، شما را راهنمایی کرده تا بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنید.

 

آیا مشاوره ژنتیک، همان آزمایش ژنتیک است؟

خیر، مشاوره ژنتیک با آزمایش ژنتیک، متفاوت است. تست ژنتیکی هنگامی انجام می‌شود که شما علائم اختلال ژنتیکی را دارا باشید و یا در تاریخچه‌ خانوادگی‌تان، بیماری ژنتیکی مشاهده شده باشد. مشاوره ژنتیک، یک جلسه مشاوره است که به شما می‌گوید با چه ریسک و احتمالی ممکن است بیماری ژنتیکی در شما بروز کند، ناقل آن باشید و یا آن را به فرزند خود انتقال دهید.

آزمایش ژنتیک ، های‌ژن

چه کسی باید به مشاور ژنتیک، مراجعه کند؟

در هر یک از موارد زیر، توصیه می‌شود به مشاور ژنتیک، مراجعه کنید:

چطور میتوانم با یک مشاور ژنتیک صحبت کنم؟

ما در های ژن (HiGene)  در تمام مسیر در کنار شما هستیم. خدمات مختلفی بر اساس نیاز شما توسط سرویس های‌ژن انجام می‌شود که مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش‌های ژنتیک مختلف، از جمله این موارد می‌باشد.

برای ارتباط با ما، فرم درخواست تماس را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    Categories

    Trending posts

    هیچ پستی یافت نشد